esmaspäev, 26. oktoober 2015

III - Info- ja võrguühiskond

2004. aastal koostas tuntud arvamusliider ja õppejõud dr. Pekka Himanen Soome Parlamendile aruande, mis räägib tänase globaalse infoühiskonna väljakutsetest ning pakub välja jätkusuutliku infoühiskonna arengu mudeli. Infoühiskonna all peab ta silmas suhtlemisel põhinevat loomingulist ühiskonda, mis kohe kindlasti ei põhine pelgalt uutel tehnoloogilistel saavutustel.

Himanen toob oma kirjutises välja infoühiskonna arengut mõjutavad sotsiaalse arengu trendid: riikide vaheline võistlus uute investeeringute ja kvalifitseeritud tööjõu pärast; rutiinse tootmistegevuse koondumine odavatesse arengumaadesse, arenenud riikide spetsialiseerumine teadmistel põhinevale loomingulisele tööle; rahvastiku vananemine; üha suurenev surve heaoluühiskonnale; kultuuri- ja biotööstuse tähtuse suurenemine; sotsiaalsete lõhede suurenemine;  pinged ja ebastabiilsus ühiskonnas jne. Nimetatud trendid pole ka tänaseks, aastaks 2015, kadunud ja unustuste hõlma vajunud, vaid jätkuvalt aktuaalsed ja arutelu tekitavad.

Lähtudes geograafilisest perspektiivist nimetab Himanen kolm peamist infoühiskonna arengu mudelit:
  • Silicon Valley mudel – keskendub puhtalt tehnoloogilisele ja majanduslikule arengule, sotsiaalne areng on jäetud tagaplaanile. Peamiseks probleemiks mudeli rakendamisel on kuritegevuse märgatav tõus.
  • Singapuri mudel – keskendub maksude vähendamisele ja rahvusvaheliste ettevõtete meelitamisele, tootmine koondub üha odavamatesse piirkondadesse. Mudeli rakendamise peamisteks probleemideks on kohaliku kvalifitseeritud tööjõu ja innovaatilisuse vähenemine.
  • Soome mudel – infoühiskonna ja heaoluühiskonna kombineeritud mudel. Erinevalt kahest eelmisest on tegemist passiivse mudeliga – inimesed hoiavad kinni olemasolevast heaoluühiskonnast ning seisavad ainult oma õiguste ja huvide eest, suureneb sotsiaalne kadedus. Inimeste passiivsus viib selleni, et heaolu tuleb hakata kärpima ja majanduse dünaamilisus hakkab kahanema.

Himanen leiab, et infoühiskonda ja heaoluühiskonda saab siiski kombineerida selliselt, et see oleks jätkusuutlik. Selleks tuleb liikuda reaktiivselt tegutsemiselt proaktiivsele tegutsemisele. Mudeli reformimine nõuab väärtuspõhist lähenemist. Nende väärtuste hulgas on hoolimine, kindlustunne, kogukondlikkus, toetus, vabadus, loovus, julgus, visionäärlus, tasakaal, tähenduslikkus. Mudeli reformimisel ja nimetatud väärtuste omaks võtmisel tuleb  arvesse võtta nelja võtmeaspekti: loov majandus, loov heoluühiskond, inimesekeskne areng ja globaliseeruv kultuur. Siinkohal on autor väga detailselt kirjeldanud ka konkreetsemaid lähtekohti, mida nii globaalsel, riiklikul, oraganisatoorsel kui indviidi tasemel tuleb silmas pidada - alates tööjõu ja kaupade vabast liikumisest, lõpetades indiviidi paindliku tööaja ja vaimse tasakaaluga. 

Ma nõustun, et tehnoloogiline areng üksi iseseisvana ei saa olla jätkusuutlik ja jätkusuutlikkust saab tagada ainult terve ühiskonna arenguga. See kirjatükk annab küll tervikpildi ideaalse ühiskonna toimimisest, kuid ei anna konkreetseid samme, kuidas seda mudelit siiski rakendada. Otse loomulikult ei ole konkreetse tegevuskava  koostamine ühe inimese pärusmaa. Soovitud eesmärkideni jõudmiseks on vaja terve ühiskond ümber korraldada, seejuures muuta riikide, organisatsioonide ja indiviidide mõttemudeleid, arusaamu ja käitumismalle. Omaette küsimus, kui realistlik see on.

Kindlasti tänaseks, aastaks 2015, oleme juba sammuke kirjatükis käsitletud idealistlikule ühiskonnamudelile lähemal, kui olime seda aastal 2004.  Paljuski on see seotud suure tehnoloogilise innovatsiooniga erinevates eluvaldkondades. Samuti on väga suurel määral muutunud töökultuur, paljud ettevõtted võimaldavad oma töötajatele paindlikku tööaega, ühe enam räägitakse vaimse tervise rollist jms. Samuti on globaliseerumine iga päevaga üha suurenev tendents ja seda võib märgata igalpool enda ümber - turistid tänavatel, rahvusvahelised kollektiivid ettevõtetes jne. Teisalt pole erilisi arenguid seoses globaliseerumisega seotud tolerantsuse teemadel,  nt kahesuunalise immigratsiooni ja kaupade vaba liikumise osas. Rutiinset tootmistegevust koondadatakse ikka vaesematesse riikidesse, kuid vaesemate riikide tööjõu sisse laskmine rikastesse riikidesse on siiski väga kontrollitud. Kaubandus on küll mingil määral ühtlustanud (erinevad koostöölepped ja -organisatsioonid), kuid jätkuvalt kaitstakse oma turge välismaise kaubanduse ja näiteks pole kuhugi kadunud ka riiklikud põllumajanduse subsiidiumid (mille Himanen soovitas ära kaotada). Seega antud mudeli valguses oleme paljuski tänasel hetkel veel lapsekingades.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Himaneni poolt kirja pandud kõigest ja kõigist hooliva ning jätkusuutliku ühiskonna arengu mudeli suund on väga idealistlikult üllas, kuid selle realiseerumine on väga küsitav. Eks aeg annab arutust.

esmaspäev, 19. oktoober 2015

II teema - Uus meedia

Reaalajasuhtlus kui otsesuhtlus üle võrgu on mugav ja kiire suhtlemise võimalus. Mõeldes reaalajasuhtlusele, hüppavad esimesena pähe sotsiaalvõrgustikud, kuid tegelikult on mõiste ju tunduvalt laiem. Reaalsuhtluse kasvav tendents on märgatav pea igas valdkonnas. Erasektor on näinud selles võimalust pakkuda klientidele kõrgemat teenusekvaliteeti. Näitena võib tuua EMT pakutava klienditeenindajaga reaalajas suhtlemise võimaluse. Sageli on see heaks alternatiiviks pikas kõnejärjekorras ootamisele. Paljud huvirühmad, organisatsioonid jm on loonud sotsiaalvõrgustike gruppe oma liikmetega vahetuks suhtlemiseks. Igale inimesele mobiilile helistamine ilmselt oleks märka ebamugavam ning ka e-mailid kipuvad sageli vastamata jääda.

Reaalajasuhtlus on väga hea võimalus pidada diskussiooni, küsida nõu, teha ajurünnakuid jne-jne. Kui suhtlus toimub rohkem kui kahe inimese vahel, on kõigil võimalus sellest võrdselt osa võtta ja sageli ollakse enda väljendamisel ka palju julgemad kui näost-näkku suhtlemisel. Siin muidugi tuleb omakorda mängu võrgu etikett (ehk netikett), mis vahel kipub ununema või tagaplaanile jääma.

Lisaks on reaalajasuhtluse positiivseks küljeks see, et inimesega saab suhtlusesse astuda sõltumata oma füüsilisest asukohast ja seda lausa tasuta. Miks peaksin saatma oma Austraalias resideeruvale sõbrale sms-i, kui on võimalik talle kirjutada Facebooki? Jah, igal pool ei pruugi tõesti olla võrguühendust, kuid samahästi ei pruugi ka levi olla.

Reaalasjasuhtlus mõjub teataval määral reaalsele suhtlemise oskusele pärssivalt. Inimesed ei oska enam ennast suuliselt väljendada ja sageli ka enam ei taha. Samuti ei suuda reaalajasuhtluse kanalid ikkagi edastada mõtteid ja emotsioone sellisel kujul nagu näost-näkku suhtlus. Kui reaalajasuhtlus hakkab näost-näkku suhtlemist asendama, on asjalood ikka halvasti. Seega tasub kõike teha ikka mõõdukuse piirides.

I teema - Noppeid IT ajaloost

Maailm on täis lugusid õnnestunud tarkvaratoodetest, kuid enamasti ei jõua tarkvarade ebaõnnestumise lood laia avalikkuse ette. Sageli õpetavad aga just ebaõnnestumised meile palju enam kui edulood. Alljärgnevalt kirjeldan kolme huvitavat ja lootustandvat mõtet, millest aga paraku asja ei saanud või ei ole veel saanud.

Taurus

Taurus (Transfer and Automated Registration of Uncertified Stock) oli elektroonilise kauplemise programm, mille loomise eesmärk oli viia Londoni aktsiaturu paberipõhine protsess üle automatiseeritud süsteemi.

Programmi loomisega alustati 1980ndatel. Peale aastatepikkust pingutust ja kulutatud miljoneid, sai selgeks, et see süsteem ei hakka kunagi töötama nii nagu algselt planeeriti. Tauruse esimeseks komistuskiviks sai asjaolu, et ei arvestatud erinevate huvipoolte arvamuse ja soovidega. Kuna Tauruse esialgne kontseptsioon põhines kesksel andmebaasil, kuhu automaatselt salvestatakse kogu tehingute andmestik, siis oleks see tähendanud, et seni aktsiatega kauplemisel suurt rolli mänginud kõrgelt tasustatud töötajaid enam ei vajata. Sellele kontseptsioonile järgnes väga suur vastasseis. Seejärel otsustati disainida süsteem ümber selliselt, et Taurus oleks vaid keskne komponent, kuhu aktsiaturul tegutsevad töötajad enda programmidesse sisestatud infot  saadavad. Lisaks kogu programmi ümber tegemisele avastati mingi hetk, et tuleb muuta ka Briti seadusandlust, mis kehtival kujul uusi  äriprotsesse ei toeta. Kogu selle tulemusena lükkus programmi valmimise tähtaeg  pidevalt edasi. Lõpuks selgus, et tarkvara disain on täiesti kõlbmatu ja 1993. aastal otsustati projektist üldse loobuda.  Tauruse enda arendamine läks maksma 75 miljonit naela. Lisaks kulutati 400 miljonit naela süsteemide arendamisele,  mis Taurusega pidid tulevikus liidestuma.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tarkvara peamisteks läbikukkumise põhjusteks oli erinevate huvigruppide huvidega mitte arvestamine, vajaliku eeltöö puudumine, programmi keerukuse alahindamine ning ebaefektiivne juhtimine. Briti enimmüüdud ajaleht The Sunday Times on nimetanud selle projekti ebaõnnestumist  lausa Londoni aktisaturu kokkuvarisemise alguseks.

ECSS

ECSS (Expeditionary Combat Support System) on Ameerika Ühendriikide Õhujõudude ERP-süsteem.  Süsteemi eesmärk oli automatiseerida ja kiirendada  õhujõudude logistilisi operatsioone, sh konsolideerides ja välja vahetades üle 200 iseseisva infosüsteemi.

Programmi loomisega alustati 2005. aastal. Süsteemi arendamise leping sõlmiti Orcale Corporation’iga. Peale 1,1 miljardi dollari kulutamist arendustöödele,  teatasid Ameerika Ühendriikide Õhujõud, et uus süsteem pole andnud mingit märkimisväärset tulemust ja saavutamaks veerand oma algsest skoobist tuleb täiendavalt investeerida veel 1,1 miljardit dollarit. Selle tulemusena 2012. aastal arendustööd katkestati ning otsustati  edasi liikuda muude võimalustega, mis soovitud eesmärke täita aitaks.

Tarkvara peamiseks läbikukkumise põhjuseks oli taaskord ebaõnnestunud planeerimis- ja juhtimistegevus ning vajaliku eeltöö tegemata jätmine.

PC Desktop Cleaner

PC Desktop Cleaner'i näol on võrreldes kahe eelnevaga tegemist väga lihtsa ja suhteliselt laiale kasutajaskonnale mõeldud tarkvaraga, mille eesmärk on dektopi puhastamine ühe nupule vajutusega. Kõik kustutatud failid salvestatakse kindlas kaustas, kust on neid võimalik hõlpsalt taastada ja leida. 

Arvestades asjaolu, et paljudele meeldib internetiavarustest ja mailboxist leitud faile dektopile salvestada, on tarkvara tõesti tore vahend selle segaduse lihtsaks ja mugavaks ära koristamiseks. Samuti on tarkvara arenduseks kulutatud kõigest 500 dollarit ja palju vaba aega.

Antud tarkvara ebaõnnestumise põhjuseks on see, et toote kontseptsioon pole piisavalt kasulik ja inimesed pole nõus sellise lihtsa (kuigi sageli tüütu) liigutuse eest lisaraha maksma. Sellel tootel küll väike turg eksisteerib, aga uute inimesteni jõuda on raske.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et turule ei ole mõtet tulla tootega, mille järgi turg vajadust ei tunne. Enne sellise spetsifitseerimata sihtrühmale mõeldud toote loomist on mõistlik alati teha ka turu-uuring.


Viidatud allikad: